Procura generala pe cota-parte

06 august 2021 43

Buna ziua. Pot face procura generala pe cota-parte din casa cu drept de vanzare? A doua cota-parte este a nepotului meu, dar el inca nu a facut moştenirea. Avem cumparator la casa, care va participa in judecata in locul nepotului meu. Acesta ii va face procura pentru judecata pentru dobandirea moştenirii fara drept de vanzare. Eu pot sa fac procura generala pe cota-parte a mea cu drept de vanzare pe numele cumparatorului?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Procura se poate face doar cu privire la bunurile care apartin persoanei. Deci, da - anume ca numai asupra cotei puteti face procura (ceea ce va apartine).
Referitor la procura care se intenționează pentru reprezentarea in instanta, trebuie sa cunoasteti ca in instanta de judecata persoana poate fi reprezentat de un... mai detaliat avocat (in baza mandatului) sau ruda de gradul I care este licențiată in Drept (în baza procurii). Tertii nu pot reprezenta in instanta de judecata in baza procurii.

08 august 2021