Procura pe masina aflata in strainatate

10 march 2023 6

Buna ziua. Daca eu cumpar in Rusia o masina cu numere MD pe baza unei procuri de la proprietar, voi putea in Moldova sa o inmatriculez pe numele meu?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Pentru a înmatricula maşina pe numele dumneavoastră este suficient un simplu contract de vînzare-cumpărare semnat de proprietar.
Dacă procura eliberată de proprietar va include şi dreptul de înregistrare a dreptului de proprietate atunci desigur ve-ţi putea înregistra această maşină.
Sfatul meu e totuşi să încheiaţi un contract de vînzare-cumpărare, deoarece în... mai detaliat caz de litigiu va fi complicat să demonstraţi că prin procură maşina a fost vîndută or procura doar vă transmite dreptul de folosinţă şi poate fi revocată sau anulată în caz de deces a proprietarului.

11 march 2023