Procura pentru inregistrarea dreptului de proprietate

09 july 2018 46

Buna ziua. Am si eu o intrebare. In urma incheierii contractului de vanzare-cumparare a unei case, am semnat o procura, pe care nu era indicata data expirarii, imputernicind pe un broker ipotecar sa-mi inregistreze dreptul de proprietate la cadastru. Mandatarul si-a onorat obligatiile. Intrebarea e daca el, avind aceasta procura, va putea intraina acest bun imobil (donatie, vanzare, ect.) si daca trebuie sa revoc aceasta procura. Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Ștefan,
În acest caz trebuie să vedem ce scrie în procură, ce drepturi i-ați acordat persoanei respective.
In orice caz ar fi bine să îi revocați împuternicirele acordate prin procura respectivă!

Verificați minuțios procura, cu siguranță este indicat termenul pentru care a fost eliberată, iar dacă nu este indicat e valabilă doar... mai detaliat un an.

10 july 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Codul civil al RM prevede:
Articolul 254. Termenul procurii
(1) Procura se eliberează pe un termen de cel mult 3 ani. Dacă termenul nu este indicat în procură, ea este valabilă timp de un an de la data întocmirii.
(2) Este nulă procura în care... mai detaliat nu este indicată data întocmirii.
(3) Procura eliberată pentru încheierea unor acte juridice în afara Republicii Moldova şi autentificată notarial este valabilă pînă la anularea ei de către persoana care a eliberat-o.

10 july 2018