Procura pentru instrainare imobil

13 november 2019 64

Buna ziua. Dorim sa vindem un imobil si este nevoie de acordul parintelui, care este plecat peste hotare si la moment nu are posibilitatea sa revina in Moldova. El (tata) este de acord. Notarul a spus ca este necesara prezenta lui sau prezentarea procurei din partea lui. Daca tata perfecteaza procura in Spania la un notar spaniol si o trimite, iar noi o traducem si o autentificam notarial (traducerea), va fi acest act recunoscute de notar? Sau este alta procedura? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Fie proprietarul se adresează la un notar local și ulterior obține apostila acea procură, fie se adresează la Consulatul/Ambasada Republicii Moldova din acea țară.
Procura eliberată la un notar spaniol, ulterior apostilată, are a fi tradusă în Republica Moldova, iar traducerea se va legaliza notarial.

13 november 2019