Procura pentru instruirea privind utilizarea instațatiei de gaze

13 april 2021 35

Buna ziua. Imobilul nou construit se conectează la rețeaua de gaze și fiecare locatar trebuie sa treacă instruirea. Daca locatarul la moment nu este in tara, este posibil ca o alta persoana prin procura sa meargă la acea instruire ca apartamentul sa fie conectat la gaz? Daca da, atunci unde trebuie sa se adreseze locatarul, la Ambasada din tara unde se afla?

Jurist comments 3

Serghei Sandu
  • Advocate

Pentru întocmirea Procurii trebuie să se adreseze la Ambasada RM (secția consulară) în țara de ședere și să împuternicească persoana care se află în RM.

14 april 2021
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Insusirea cursului de instruire presupune o obligatie personala, care nu poate fi executata prin reprezentant (procura).
Asa cum un examen la universitate nu poate fi sustinut de altcineva in baza de procura.
In cazul dvs ar fi mai potrivit ca persoana respectiva sa fie instruita online, de exemplu... mai detaliat prin Zoom, si sa se intocmeasca un proces verbal despre acest fapt, sau cel ca face instruirea sa emita certificatul ca persoana a fost instruita.
Daca nu exista asa posibilitate, puteti solicita transmiterea materialelor cursului de instruire, si persoana sa contrasemneze asupra faptului insusirii instruirii.
O alta solutie ar fi ca persoana sa transmita o declaratie pe proprie raspundere ca se va prezenta ulterior la cursurile de instruire si nu va exploata reteaua de gaze decat dupa efectuarea instruirii.
Vorbiti cu MoldovaGaz, vedeti ce optiuni sunt.

14 april 2021
Serghei Sandu
  • Advocate

V-am comunicat cum are loc în practică acest lucru. Eu personal am fost la cursurile respective prin procură pentru persoana care trebuia să fie instruită. Vă apropiați la adresa: mun. Chișinău, str. Alexandru cel Bun 93.

15 april 2021