Procura pentru privatizarea apartamentului

05 september 2018 107

Buna ziua. Mă aflu peste hotare ilegal (am venit in baza pasaportului biometric și m-am reținut aici). Acum in Moldova trebuie de privatizat apartamentul, in care suntem înscriși mama mea, sora mea și eu. Am înțeles de la ei ca eu trebuie sa fac o declarație ca doresc sa particip la privatizare. Întrebarea mea este: cum as putea sa fac acest lucru? Eu m-am gândit sa merg la ambasada RM din orașul in care ma aflu, dar mi-i frica, din motiv ca stau ilegal, sa ma fugărească acasă și sa nu mă pot întoarce. M-am mai gândit poate e posibil sa vina mama mea la mine cu toate actele și sa mergem poate la un notar roman și sa facem o procura pe ea, ca ea sa scrie și sa semneze toate actele de care este nevoie. Este posibil așa ceva? Sau cu actele moldovenești nici nu se vor uita la mine? Spuneți-mi, va rog, cum as putea proceda mai bine? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bina ziua,
Este vorba de declarație nu de procură. Aceasta se face doar în baza actelor RM.
Ambasada nu ar trebui să creeze careva probleme, eii nu au nimic deafacere cu aflarea d-stră ilegală peste hotar.
Cel mai bine de făcut la ambasadă declarația în cauză.

05 september 2018