Procurare imobil prin procura straina (ruseasca)

21 june 2018 33

Buna ziua. Este posibila procurarea imobilului prin procura perfectata in strainatate, mai concret Rusia? Valabilitatea ei fiind 5 ani, dar nu 3 cum este in Moldova.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Careva impedimente nu sunt, între Republica Moldova și Federația Rusă sunt încheiate acorduri de recunoaștere între țări a actelor emise sub condițiile legale a țării unde au fost întocmite.
Astfel, procură este perfect valabilă pe teritoriul Republicii Moldova.
Pentru a reconfirma acest fapt, adresați-vă cu aceiași întrebare la cel mai apropiat... mai detaliat birou notarial.

22 june 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna D-le Serghei,
Potrivit legislației RM este posibilă încheierea actelor juridice prin reprezentant împuternicit în modul cuvenit.
Procura eliberată persoanei trebuie să corespundă exigențelor stabilite de legislația Federației Ruse precum și celor ale RM.
Vă adresați la notarul la care urmează să încheiați contractul, iar acesta vă va spune care sunt toate actele... mai detaliat necesare.

22 june 2018