Procurarea automobil peste hotare

28 december 2018 170

Buna ziua. Asa o intrebare: vreau sa-mi procur automobil inmatriculat in Italia. Am cetatenia RM. Care este procedura de inregistrare a automobilului pe numele meu? Si daca e posibil sa conduc acest automobil fara devamare in RM?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Procedura de devamare o efectuați prin intermediul serviciului vamal.
Cit priveste circulația cu numere straine, este aplicabila regula de aflare pe teritoriu RM. A automobilului pe o perioada de 180 zile în decursul unui an, cu condiția achitarii venietei.

28 december 2018