Procurarea terenurilor agricole in Moldova de catre straini

20 july 2016 2036

Buna ziua, am gasit un partener strain, cu care as vrea sa lansez o afacere in agricultura. Stiu ca strainii nu pot procura terenuri. Dar daca facem o societate in comun si o vom inregistra in RM, aceasta va putea cumpăra terenuri agricole? Multumesc.

Jurist comments 4

Cristian Șchiopu
  • Law student

Bună ziua Galina,

1) Conform articolului 4 din legea privind preţul normativ şi modul de vînzare-cumpărare a pămîntului "Terenurile proprietate publică pot fi vîndute atît persoanelor fizice şi persoanelor juridice ale Republicii Moldova, cît şi investitorilor străini, cu excepţia terenurilor cu destinaţie agricolă şi ale fondului silvic care se vînd... mai detaliat numai persoanelor fizice şi persoanelor juridice ale Republicii Moldova".

2) Însă conform articolului 22 din legea privind investițiile în activitatea de întreprinzător:
Investitorii străini pot dobîndi, în conformitate cu legislaţia Republicii Moldova, dreptul de proprietate asupra bunurilor imobile de pe teritoriul Republicii Moldova, cu excepţia terenurilor cu destinaţie agricolă şi a celor din fondul silvic, pentru a desfăşura activitate de întreprinzător.

3)Totuși o întreprindere înregistrată pe teritoriul Republicii Moldova unde fondatori și deținători de părți sociale sunteți dumneavoastră și cetățeanul străin nu se încadrează în definiția de "investitor străin" care este:
a) persoană fizică cetăţean străin cu reşedinţă permanentă în alt stat sau apatrid cu reşedinţă permanentă în străinătate;

b) persoană juridică, formată în conformitate cu legislaţia unui alt stat, avînd sediu în acel stat sau persoană juridică avînd sediu, administraţie centrală sau loc principal de activitate înregistrat în alt stat;

c) organizaţie sau asociaţie creată în urma unui tratat între state ori alte subiecte de drept internaţional.

Răspuns: reiese că persoana juridică fondată pe teritoriul Republicii Moldova care o să o fondați va putea procura terenuri agricole.

20 july 2016
Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Art. 6 alin. (2) al Legii privind preţul normativ şi modul de vînzare-cumpărare a pămîntului:
"Dreptul de vînzare-cumpărare a terenurilor cu destinaţie agricolă aparţine statului, persoanelor fizice cetăţeni ai Republicii Moldova, precum şi persoanelor juridice al căror capital social NU conţine investiţii străine."

20 july 2016
Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Galina, totusi, restrictia din Art. 6 al Legii nu inseamna ca trebuie sa abandonati idea de a face business agricol. Investitorul strain nu poate avea in proprietate terenuri agricole. Totusi, terenurile pot fi procurate de partenerul moldovean (e.g. cu bani imprumutati de la partenerul strain), si tot partenerul strain poate... mai detaliat infiinta impreuna cu Dvs. o intreprindere mixta, care se va ocupa de business agricol pe terenuri arendate de la proprietar. La planificarea intregului proces de cumparare si de investire ar merita sa colaborati cu un avocat.

20 july 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Legea-i dură dar e Lege!
Este de apreciat atragerea investițiilor străine, însă în privința terenurilor agricole, acestea pot și trebuie să vizeze doar finanțarea, asigurarea, sau alte asemenea proiecte. Și nu privatizarea acestor terenuri, direct sau indirect, de străini. Juridic, aceasta poate fi realizat prin varii contracte civile- de factoring, de... mai detaliat arendă, de investiție, de societate civilă, etc. Prin ele străinul își garantează investiția, or scopul lui poate fi doar profitul, și nu devenirea unui moșier.

20 july 2016