Procurarea unui apartament

27 march 2023 41

Bună ziua! Sunt în proces de procurare a unui apartament care se află într-un bloc ce urmează să fie dat în exploatare aproximativ peste 2 luni. Propietarii apartamentului sunt un cuplu (soți). De vânzare se ocupă soția, dar aceasta deține o procură de la soțul ei prin care acesta își afirmă consimțământul ca apartamentul să fie vândut. Totuși, există ceva ce mă pune în gardă. Problema constă în faptul că proprietarii l-au cumpărat în rate, pe când încă era la etapa de construcție, iar la moment acesta nu este achitat integral. Reieșind din aceste considerente, pentru a-l putea vinde, proprietarii trebuie să achite prețul integral. Agentul imobiliar spune că aceasta nu este o problemă. Potrivit lui, pe lânga arvuna pe care deja am achitat-o, va trebui să le dau un avans mai mare (câteva mii de euro), astfel încât proprietarii să poată încheia tranzacția cu compania de construcții, iar ulterior va trebui să achit doar restul prețului convenit. În ce măsură se încadrează asta în limitile legale? Cum să procedez, ce să fac astfel încât totul să fie după lege și să nu mă pomenesc cu o țeapă?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua. De principiu nu va fi o problemă dacă vînzătorii sunt de bună credinţă.
Toate aceste chestii referitor la arvună. etc. urmează a fi stipulate în contractul de vînzare cumpărare care urmează să fie autentificat notarial. or transmiterea arvunei pentru procurarea apartamentului la fel urmează a fi făcută printr-un... mai detaliat act autentificat notarial, în caz contrar acest act este nul deoarece nu s-a respectat forma autentică prevăzută de lege.

27 march 2023