Procurarea unui imobil plin de datorii si multe alte probleme...

27 march 2018 439

Cum pot solutiona problema unui apartament procurat prin ipoteca, cu fostul propietar care, dupa prima luna de trai, am aflat ca avem datorii cu termoelectrica de 26.000lei si caldura autonoma care este in apartament, de fapt, nu are autorizatie? Unde ne adresam? Mersi, puteti sa reveniti cu un apel pe 069090413? Mersi mult anticipat!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

In primul rind ar fi rezonabil de văzut contractul de vînzare cumpărare.
Conform art. 783. Termenul de răspundere a vînzătorului
(1) Cumpărătorul are dreptul să înainteze vînzătorului, îndată ce a descoperit viciile bunului nedeclarate de acesta pînă la vînzare, pretenţii dar nu mai tîrziu de termenul stabilit în... mai detaliat contract.
(2) Dacă în contract nu este stabilit un termen, pretenţiile pot fi înaintate în privinţa imobilelor, în cel mult un an.
Adica urmeaza sa va adresați cu pretenție fața de vînzător cu solicitarea de achitare a sumelor restante, și a altor probleme depistate și nedeclarate de vînzător. Totodată să informați și termoelectrica in scris despre situație pentru a vă asigura că nu veți fi acționată în judecată.

În cazul în care vînzătorul evită de a colabora, sunteți în drept de a acționa în instanță.

28 march 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Ana,
În completarea celor susținute de către colegul meu aș dori să menționez că vânzătorul are obligația de a transmite bunul fără vicii materiale sau de natură juridică.
În cazul de față vânzătorul a transmis un bun cu vicii, iar dvs în calitate de cumpărător sunteți în drept să cereți... mai detaliat rezoluțiunea contractului de vânzare cumpărare, remedierea viciilor sau reducerea prețului bunului.

În cazul în care Creditorii înaintează o acțiune în judecată împotriva Dvs., ar trebuie ca Dvs. în mod obligatoriu să cereți atragerea vânzătorului în proces în calitate de copârât.

29 march 2018