Продажа квартиры

11 january 2023 63

Добрый день. Я проживаю с сыном и братом в 3-комнатной квартире, в которой у нас с братом равные доли. Брат постоянно морально издевается над подростком, у них постоянные конфликты, из-за чего ребенок стал неуправляем, Встал вопрос продажи квартиры, но брат не даёт своего согласия. Есть ли выход из такой ситуации? Могу ли я без согласия брата продать квартиру?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Добрый день
Есть выход, продажа без согласия брата возможно только через суд.

12 january 2023
  • Advocate

...puteți să vindeți cota-parte a Dvs din apartament sau celuilalt coproprietar sau altei persoane iar dacă doriți ca să vindeți tot apartamentul, atunci, în caz de refuz al celuilalt coproprietar, încetarea proprietății comune prin vânzarea bunului la licitație și împărțirea prețului între coproprietari (sau transmiterea apartamentului în proprietatea unuia din... mai detaliat coproprietari la solicitarea sa în schimbul valorii celeilalte cote-părți) poate avea loc doar prin instanța de judecată........ș.a.

12 january 2023