Program de vizită copil minor și pensie alimentară în două țări

02 april 2019 182

Bună ziua. Spuneti-mi, va rog, ce acte sunt necesare pentru ca tatăl să depună cerere pentru program de vizită a minorului. Unde se depune cererea? Și totodată, puteți să-mi spuneți dacă mama copilului are dreptul să depună cerere pentru pensie alimentară în două țări? Ea locuiește cu copilul în Republica Moldova, iar tatăl este stabilit cu traiul în altă țară. Mama amenință că dă în judecată în ambele țări, ca să obțină pensie alimentară din ambele. Tatăl are venit doar în țara în care este stabilit cu traiul.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Pentru a stabili cu grafic de întrevedere cu copilul aceasta procedura se efectuează la autoritatea tutelară doar că inițial trebuie sa existe o hotărîre judecătorească prin care este stabilit domiciliul copilului minor cu mama.

Ulterior cu referire la a doua întrebare, aceasta poate depune o singura acțiune în judecată și... mai detaliat anume aici la noi de încasare a pensiei de întreținere a copilului minor.

02 april 2019