Programul de intrevedere cu copiii

11 august 2019 158

Buna ziua. Fostul sot lucreaza peste hotare si vine acasa o data in an. Pana acum ei-m permis sa vada copiii pentru ca ma ajuta cu bani, cu hainute, dar de la o vreme nu mai doreste sa ma ajute si banii pe care ni-i da nu ne ajung. FostuL sot vrea sa ma dea in judecata pentru a lua copilul in oras, eu nu doresc pentru ca nu sunt singura pe el.
Mi-a spus ca daca nu doresc asa sa-i dau copilul, el il va lua si va pleca cu ea peste hotare prin judecata. Poate el face asa ceva si ce sa fac? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

In cazul în care nu a fost stabilit domiciliul permanent al copilului de pana la 14 ani urmează sa o faceți. Fiecare dintre soți are drepturi și obligații egale in raport cu propriul copil, indiferent de faptul dacă locuiește sau nu separat.
De altfel, fiecare dintre soți are dreptul să solicite... mai detaliat stabilirea domiciliului permanent al copilului cu sine indiferent de sexul și vârstă copilului.

Succes.

25 august 2019