Proiect realizat de arhitect, care nu corespunde necesitatilor beneficiarului

12 july 2016 52

Buna ziua! Am construit un Autoservice si am facut proiect la Arhitectul de la Primarie, fiindca daca nu faceai la el, te purta pe drumuri ca pe un nebun. Spre mirarea mea, a fost ca proiectul care mi l-a facut seamana leit cu proiectul altui Autoservice, care s-a construit cu citeva luni inainte de al meu. Cred ca omul nici nu s-a complicat, a facut un copy paste si atit. Totul bine si frumos, dar problema a aparut in momentul cind am inceput sa activez ca agent economic si avind doua boxe pentru reparatii auto, am avut marea deceptie sa constat ca este cam strampt unghiul de intrare-iesire in box. Deci, mai pe scurt, ca sa intru in boxa trebuie sa fac citeva manevre, si unele modele de masini este imposibil sa le introduc in Autoservice. La momentul constructiei Autoservice-ului eu ma aflam dupa hotare si de acte se ocupa mama mea. Dl arhitect a cerut pe vremea aceea, adica in 2010, 6 euro m.p de proiect. Am platit cum ni s-a cerut, cladirea am dat-o in exploatare. Acum investitia a fost destul de marisoara. Cine se face vinovat de inconvenientele, pe care eu acum trebuie sa le suport? Si ce pasi ar fi trebuit sa intreprind? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Salut,
Pentru un răspuns adecvat și precis, Intrebarea Dvs necesita analiza documentelor de care dispuneți.
Cu titlu imformativ ---, poate fi vina atit a arhitectului, dar si a constructorului.
Totodata, pentru viciile in construcții, exista termen de prescripție de 5 ani..
In ceea ce privește ce ați putea întreprinde - cerere de... mai detaliat chemare în judecată, prin care să solicitați recuperarea prejudiciului cauzat, fie ajustarea proiectului/constructiei din contul persoanei vinovate, dacă este posibil..
Dacă aveți nevoie de clarificări speciale nu ezitați să mă contactați la adresa office.potirniche@yahoo.com
Succes!

12 july 2016