Proiectul unei anexe la bloc are termen de valabilitate?

09 october 2019 52

Am cumparat recent un apartament, fostul proprietar ne-a spus că este și proiectul de construcție/extindere a unei anexe. Am hotarat acum să începem a construi, dar abia acum am observat că datează din 2007. Mai e valabil de construit sau trebuie reînnoit proiectul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru inceput, verificați dacă se permite o asemenea construcție.
Detalii va poate oferi ghișeul specializat, din cadrul Primăriei, în Chișinău, intrarea din strada Pîrcălab.
Astfel veți evita careva investiții, or construcția urmează a fi efectuată în temeiul unei autorizații, astfel va fi posibil darea în exploatare, fii d lipsă posibilitatea apariției de... mai detaliat litigii pe viitor.

10 october 2019