Promovarea in functia de arhitect-sef

05 january 2023 13

Buna ziua! Este legala promovarea, prin dispozitia presedintelui raionului, la functia de arhitect-sef, fara concurs? Specialistul promovat are studii in domeniul arhitecturii si o vechime de munca ca functionar public de 9 ani.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
De principiu nu este interzisă promovarea în funcţiile publice.

LEGEA Nr. 158 din 04-07-2008 cu privire la funcţia publică şi statutul funcţionarului public prevede următoarele:
Articolul 28. Ocuparea funcţiei publice

(1) Ocuparea funcţiei publice vacante sau temporar vacante se face prin:

a) concurs;

b) promovare;

c) transfer;

d) detaşare;

e) asigurare a interimatului funcţiei publice de conducere.

... mai detaliat (2) Concursul se organizează, de regulă, după aplicarea modalităţilor de ocupare a funcţiei publice specificate la alin.(1) lit.b) şi c).

05 january 2023