Pronunțarea hotăririi judiciare privind divorțul

01 april 2022 18

Bună ziua. Cererea de divorț a fost depusă în în instanță în iunie 2021. Părțile nu au pretenții una față de cealaltă și nu a fost acordat temen de împăcare. Cererea a fost examinată într-o ședință, pe 25.02.2022 după ce a fost depusă cerere de urgentare a examinării. A fost stabilita data pentru pronunțare (03.03.2022), dar în legatură cu starea de urgență, a fost numită altă data - 26.04.2022. Cum ar fi posibil de urgentat pronunțarea acelei hotărâri? Dacă se depune o cerere pentru urgentare, aceasta va fi luata în calcul, ținând cont de faptul că din 04.04.2022 instanțele își reiau activitatea?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Angela

Este puțin probabil

Stabilirea ședințe pentru 26.04.2022, este un termen nemaipomenit de scurt, aveți de așteptat mai puțin de 4 săptămâni.

O alta cerere privind urgentarea procedurii probabil nu va fi admisă, iar acest caz nu este o urgență.

Daci ați avut un numitor comun asupra desfacerii căsătoriei trebuia sa va... mai detaliat adresați la Agenția Servicii Publice sau la un notar și atunci ați fi difortat în 30 zile.

Succes.

02 april 2022