Proprietar de imobil cu dizabilitati mintale

17 december 2020 12

Buna ziua. Vreau sa cumpar un imobil, vanzator este feciorul proprietarului (care la moment nu are capacitate de exercitiu). Proprietarul candva facuse o procura generala pe numele feciorului, dar la moment ea trebuie schimbata. Care ar fi solutia? Cum ar putea vanzatorul sa perfecteze actele in cazul dat?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Din numele proprietarului trebuie să acționeze tutorele stabilit prin Hotărâre judecătorească.

20 december 2020