Proprietarul unui local nu pune la dispozitie camerele politistilor

30 january 2019 22

Au avut loc altercatii intr-un local, in urma carora m-am ales cu traumatisme grave, care duc la un dosar penal. Proprietarul localului nu a pus la dispozitie camerele de supraveghere politistilor din motive ca este ocupat, hai ca maine. Si deja la o saptamina a spus ca camerele s-au sters automat. Poate fi invinuit de complicitate? Prin aceste fapte reiese ca el ascunde agresorul de politie. Ce risca si cum sa procedez? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna

Organul de Urmărire Penală trebuia sa solicite și ridice înregistrările acestor camere în modul cuvenit.
De regulă aceste înregistrări nu se păstrează mult timp deoarece, are loc o înregistrare continuă, informația fiind păstrată doar câteva zile.
Nu cred ca proprietarul localului ar putea fi învinuit ca a comis-o intenționat, doar dacă demonstrați... mai detaliat intenția acestuia.

30 january 2019