Provenienta banilor

24 september 2020 30

Buna ziua. Sa presupunem ca am strans o suma de bani, plus am facut imprumuturi de la prieteni, rude etc. In caz ca vreau sa cumpar un imobil, mi se vor cere explicatii privind provenienta banilor? Banii pastrati "sub saltea" sunt supusi impozitarii? Cum ar fi corect sa procedez in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
în cazul tranzacțiilor la notar, acesta din urmă nu întreabă despre proveniența banilor, dar în cazul în care tranzacția este mai mare de 500 mii lei el din oficiu va sesiza CNA. Deja această instituție ar putea sau nu să vă întrebe de proveniența banilor. Această instituție este sesizată în... mai detaliat scopul prevenirii spălării banilor. În ce măsură acțiunile dvs se încadrează în aceste elemente, judecați și singur

24 september 2020