Provocare de leziuni in urma unui conflict

11 april 2019 36

In urma unui dezacord intr-un local din Chisinau s-a folosit forța fizica. Partea vătămată si in același timp care a provocat cearta, a avut leziuni ușoare, însă cu intenția de a estorca bani a făcut plângere vizavi de agresor. Cererea a fost întocmita la sectorul de poliție. Însă, neajungand la final, partea vătămată a decis sa-și retragă acuzațiile văzând ca nu i se propune nici o indemnizarea materială.
Cert este ca agresorul a folosit forța fizica doar in scop de apărare. Fiind informați ca plângerea oricum trebuie analizată, partea vătămată a scris și semnat pe act confirmarea împăcării. Ce risca in cazul asta agresorul?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Mihai

A fost pornită urmărirea penală sau este intentat dosar contravențional?
Foarte mult depinde de încadrarea juridică exactă a faptei date.

Codul penal prevede:
Articolul 287. Huliganismul
(1) Huliganismul, adică acţiunile intenţionate care încalcă grosolan ordinea publică, însoţite de aplicarea violenţei... mai detaliat asupra persoanelor sau de ameninţarea cu aplicarea unei asemenea violenţe, de opunerea de rezistenţă violentă reprezentanţilor autorităţilor sau altor persoane care curmă actele huliganice, precum şi acţiunile care, prin conţinutul lor, se deosebesc printr-un cinism sau obrăznicie deosebită,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 1050 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani.
(2) Aceeaşi acţiune săvîrşită:
a) de o persoană care anterior a săvîrşit un act de huliganism;
b) de două sau mai multe persoane
c) pe teritoriul sau în incinta unei instituţii medico-sanitare publice ori private.
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 750 la 1350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 5 ani.
(3) Huliganismul agravat, adică acţiunile prevăzute la alin.(1) sau (2), dacă au fost săvîrşite cu aplicarea sau cu încercarea aplicării armei sau a altor obiecte pentru vătămarea integrităţii corporale sau sănătăţii,
se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani

Codul contravențional prevede:
Articolul 354. Huliganismul nu prea grav
Huliganismul nu prea grav, adică acostarea jignitoare în locuri publice a persoanei fizice, alte acţiuni similare ce tulbură ordinea publică şi liniştea persoanei fizice,
se sancţionează cu amendă de la 6 la 30 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 60 de ore.

11 april 2019