Publicarea facturilor in spatiul public, aplicatia Viber

03 july 2019 52

In urma unui conflict, o persoană a publicat pe grupul comun al locatarilor (aplicatia Viber) o factura a unui locatar, fara ca acesta sa faca parte din acest grup, fara a i se cere acordul, fara ca această persoana sa fie instiintata (persoana este peste hotare si la acel moment nu cunostea despre toate detaliile). Aceasta actiune a avut scop de a denigra persoana respectiva si a instiga vecinii la ura. Ce masuri poate lua acest proprietar? Care drepturi i-au fost lezate? Unde sa se adreseze.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Intrebarea de bază este dacă Viber este spatiu public. Cred ca nu.
Factura este personala doar daca contine date personale - nume, prenume, IDNP, adresa domiciliu, etc.
Sub acest aspect poate fi sesizat Centrul Pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal.
Totusi, informatia privind datoriile la serviciile comunale nu... mai detaliat este nici incalcare a vietii private, nici denigrare. Respectiv, adresarea in instanta pentru incasarea prejudiciului moral, are putine sanse de succes.

03 july 2019