Purtarea măștilor în spațiile comerciale

17 may 2020 76

Bună ziua. Cum să înțeleg prevederile pct. 1.7. din Hotărârea nr. 11 a Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică: "purtarea măștilor în transportul public, spațiile comerciale și spații publice închise, în situația în care nu poate fi respectată distanța socială/fizică. Masca trebuie să acopere atât gura, cât și nasul."? Purtarea măștii în spații comerciale este obligatorie în cazul în care nu poate fi respectată distanța socială/fizică (1 metru)?

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Advocate

Da. Corect ați înțeles.

În realitate este greu de imaginat cum într-un centru comercial s-ar putea păstra distanța de 1 metru. Acest aspect depinde de fluxul de oameni și buna-determinare colectivă de a respecta distanța socială.

Prin alte cuvinte, distanța trebuie respectată de toți oamenii care se află în centrul... mai detaliat comercial, și nu este suficient ca doar dvs. să respectați această obligație.

Dacă distanța este de 99 centimetri, atunci e încălcare! Cine va examina atent că sunt 99 cm sau 1 m?

Respectiv, este recomandabil să AVEȚI masca la dvs. atunci când vă aflați într-un spațiu public, și cel mai probabil – să și o PURTAȚI.

Sănătate!

18 may 2020