Putem instala sfoara pentru uscarea rufelor

09 november 2018 802

Buna! Recent ne-am mutat la bloc nou. Vazand ca unii vecini au sfoare pentru uscarea rufelor am instalat si noi. Ne-am trezit pe capul nostru cu administratorul blocului ca nu avem voie, ca asociatia asa a decis. Dar dilema mea este: în asociatie nu tot noi suntem, adica cine a decis asta ca nu inteleg? Este vreo lege oficiala cumva care ar interzice instalarea sforilor? Pentru ca in oras inclusiv blocurile noi practic 90% persoane isi usuca rufele pe sfoara. Alt aspect este ca nu exista un spatiu special creat pentru a usca rufele (de ex. ar fi tarile civilizate care au camere special amenajate). Daca ma puteti ajuta va rog cu un raspuns, multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua Sandra,

De facto așa și este legea cu privire la condominiu în fondul logativ, mai nou Legea care urmează să fie aprobată de Parlament cu privire la condominiu reflectează acest fapt, mai mult ca atât fiecare ACC existent în prezent deține un statut/regulament al blocului locativ unde interzice deobicei... mai detaliat acest fapt deoarece se strică imaginea blocului locativ prin instalarea acestor sfori, lumea astfel creaându-și condițiile de uscare a hainelor prin instalarea sforilor la balconul apartamentelor ce le aparține.

10 november 2018