Putem pleca peste hotare daca avem datorii?

14 april 2022 423

Buna ziua. Sotul are o datorie ajunsa la colectori. Nu am fost informati ca ar avea interdictie de a parasi tara. El si-a facut tot pachetul de documente pentru a merge la munca in strainatate (viza, contract, cazier etc.). Plecarea lui este planificata pentru 28 aprilie. E posibil sa-l opreasca la aeroport din cauza datoriei mentionate?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Sanda, interdicție este aplicată de instanța de judecată, la propunerea executorului judecătoresc. Dacă n-a fost așa ceva, el poate pleca după hotarele țării.

15 april 2022