Rambursarea costului apartamentului

21 june 2018 34

3 ani in urma am procurat un apartament, dar pana in prezent nu este finalizata constructia blocului. Am solicitat rambursarea banilor, ei ne propun rambursarea costului apartamentului (suma in euro care era stipulata convertita in lei la cursul zilei de rambursare). Deci daca atunci 3 ani in urma 1 euro valora 22 lei la moment el este 20 lei, si deci pierdem foarte mult. Cerem sa ni se intoarca suma conform bonului detinut care am si achitat-o. Va rog frumos sa ne ajutati!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Anastasia,
De fapt executorul lucrărilor este obligat să vă restituie exact cât a încasat de la dvs!
De asemenea, sunteți în drept să solicitați repararea prejudiciului cauzat prin întârzierea transmiterii dreptului de proprietate asupra bunului.
Urmează să expediați o cerere prealabilă companiei date și sa înaintați din start toate pretențiile acordînd... mai detaliat un termen.
In cazul în care cerințele dvs nu sunt satisfăcute sau sunt satisfăcute parțial și nu sunteți de acord cu aceasta va adresați în instanța de judecată și solicitați rezilierea contractului de investiție bănuiesc cu obligarea restituirii prestației și repararea prejudiciului cauzat prin întârziere.

21 june 2018