Rambursarea taxei de studii

18 may 2022 64

Buna ziua! Sunt student la buget in anul I la un Centru de Excelenta. Din motive de familie nu imi pot continua studiile. Taxa pentru contract constituie 7.500 lei/anual, dar administratia institutiei sustine ca trebuie sa intorc 15.000 de lei, pentru motive pe care nu le inteleg. Ati putea, va rog, sa ma ghidati cum as putea sa verific care este suma corecta pe care trebuie sa o intorc statului pentru studiile deja efectuate? Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Jurist comments 5

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Ion. Ar fi bine să expediați o poză a contractului fotografiat lizibil pentru a da o apreciere legalității cerințelor Centrului de Excelență.

Dacă Dvs. ați fost la contract, regula generală e că nu datorați nimic atât timp cât nu ați frecventat lecțiile pentru următoarea perioadă de studii. Doar la... mai detaliat studii la buget ați putea datora anumite sume de bani.
Excepția este doar dacă contractul vă obligă să plătiți întreaga sumă din start. Însă, aceasta e o îmbogățire nejustificată în sensul Codului civil și necesită a fi sancționată. Posibil Centrul de Excelență nici nu va urmări această ”datorie”.
Deci, pentru a nu specula și a nu ghici ar fi bine să prezentați fotografii din contract. Dacă e posibil să expediați un link spre pozele contractului pe One Drive sau Google Drive.

Merci.

18 may 2022

Buna ziua!
Multumesc pentru raspuns!
Mentionez ca am studiat la buget pentru toata perioada anului.

19 may 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Mulțumesc, am citit contractul.

Deci, contractul nu are prevederi care nemijlocit să descrie modalitatea concretă de rambursare a taxei de studii. Problema este că nici nu este prevăzut un grafic de achitare și nici modul de apreciere a volumului instruirii reieșind din lit. e) pct. 3.3 a Contractului.

Din câte cunoaștem... mai detaliat cazuri similare, cel mai recent eprocesul studenților de la Universitatea de Medicină. Astfel de cazuri nu au fost câștigate când era vorba de obligarea studentului de a lucra după absolvire. Universitatea câștiga procesele.

Însă aici aveți altă situație în care în genere nu s-a absolvit instituția de învățământ. Mai mult ca atât probabil trebuie să considerăm că ați beneficiat doar de lecțiile care le-ați frecventat înainte de data când ați depus cerere de exmatriculare.

Părerea mea este că în cazul dat aveți șanse aproximativ 50 la 50. Dacă doriți putem acorda asistență juridică pentru întocmirea reprezentarea în instanțele de judecată.
GSM 069645218

19 may 2022

Multumesc pentru raspuns!
Care ar fi consecintele in cazul neachitarii?

20 may 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Consecințele în cazul neachitării ar putea fi acțiunea Dvs. în judecată și încasarea silită prin executor judecătoresc a datoriei. Dar această metodă funcționează doar dacă aveți careva bunuri pe numele Dvs. cu titlu de proprietate - bunuri imobile, automobil, conturi în bănci etc.

21 may 2022