Raspundere penală a executorului

11 october 2019 71

Bună! Doi ani în urmă am depus la executare un titlu executoriu privind incasarea unei sume de bani (288.000 lei) de la o companie, în beneficiul companiei pe care o reprezint. Timp de acesti 2 ani executorul a incasat doar vreo 40.000 lei, între timp tot promitea că va scoate la licitație niște bunuri imobile pe care debitorul le avea în proprietate, însă acestea rămîneau doar promisiuni.
Vreo 2 luni în urmă am depus cerere privind strămutarea executării la alt executor cu care am început să lucrez. Executorul nou a constatat că în perioada când titlul se afla la executorul precedent, din proprietatea debitorului au fost înstrăinate niște bunuri imobile (un teren și 2 apartamente). Astfel, l-a sunat pe debitor, acesta din urmă s-a speriat și în decurs de o săptămînă a achitat datoria, dobânda de întârziere a executării hotărârii, onorariul etc., adică a achitat totul integral.
Astfel, după ce a fost executată integral hotărârea, pot să mă mai adresez cu o plângere penală împotriva primului executor și a debitorului?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Intrebarea nu este dacă puteți sau nu depune plângere, ci dacă există suficiente probe și un temei legal.
Daca reușiți sa probați o intelegere între acel executor si reprezentanții debitorului este posibilă atragerea la răspundere penală.

12 october 2019