Развод

11 may 2019 57

Добрый день. Мы с мужем разводимся, у нас двое детей: 8 лет и 4. 10 лет жили со свекровью, потом она меня выписала из квартиры без моего согласия. 2 года жили на сьемной квартире и сейчас муж подал на развод и ущел обратно к свекрови.1) Имела ли она право меня выписать без меня? 2) Что я имею право требовать от мужа?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
viza de reșendință nu oferă careva drepturi asupra imobilului, dreptul de a introduce sau de a scoate de la viză de reședință o are proprietarul imobilului, astfel, dacă soacra este proprietară a întreg imobilului, atunci are dreptul de a vă radia de la viza de reședință.

Cît privește dreptul de... mai detaliat a solicita de la soț, în caz de divorț, sunteți în drept să solicitați partajarea averii comune obținută în timpul căsătoriei, stabilirea domiciliului copilului minor cu dumneavoastră, încasarea pensiei de întreținere pentru copii minor cel puțin pînă la majorat.

11 may 2019