Развод

26 november 2018 110

Добрый день! Муж просит развод без раздела имущества. Как он говорит по тихому. Уходить из квартиры не собирается. Скажите пожалуйста, при подобном разводе можно ли будет подать на раздел имущества через 2 года например, если возникнет такая необходимость. И еще, имею ли я право подавать на алименты при совместном проживании с мужем, находясь с ним в разводе.

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Cererea în judecată pentru a partaja bunruile poate fi depusa in termen de 3 ani de la divorț.

26 november 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Da, puteti solicita incasarea pensiei de întreținere, numai daca:
1. Sunteti însărcinată; sau
2. Ingrijiti de un copil minor al fostului sot, in varsta de pina la 3 ani;
3. Ati devenit inapta de munca in timpul fostei casatorii, si un an dupa divorț.

26 november 2018
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Totuși, dacă e să analizăm art. 25 alin (8) Codul familiei Pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută, se stabileşte un termen de prescripţie de 3 ani.
Problema e că la caz, nu e stabilit decînd curge termenul de 3 ani,... mai detaliat nu este menționat în nici un aliniat că e vorba de data divorțului, astfel, în acest caz fiind aplicată norma prin prisma prevederilor art. Articolul 267. Cod civil (1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
Astfel, 3 ani vor curge din data cînd ați aflat că v-a fost încălcat un drept, or coproprietari devălmași puteși fi o viață întregă, atît timp cît nu considerați că v-a fost încălcat un drept.

26 november 2018