Развод и раздел иммущества

10 march 2022 63

Добрый день. В браке я продала квартиру, полученную в наследство и за эти деньги мы купили 1-комнатную квартиру. При покупке мама мужа помогла и дала недостающие 1,000 евро. Также в квартире был сделан ремонт ванной, помог также и родственник мужа, ремонт где-то на 1,000 евро. Есть ребенок. Причина развода - токсичные отношения, постоянные сорры, что не может не влиять на ребенка. При этом муж говорит, что ни за что не выселится с квартиры даже после развода. Если при разводе часть этой квартиры останется за мужем, то не смогу там ни жить, ни продать ее. Как делится квартира в этом случае?

Jurist comments 3

Olga Turcan
  • Advocate

Добрый день Людмила, В случае развода совместное имущество делится поровну, в случае возникновения спора определение долей супругов в совместной собственности, одному из супругов может быть присуждена соответствующая денежная или иная компенсация в счет той части имущество.

Хорошего дня.

10 march 2022
  • Advocate

.....aveți toate șansele, în caz de litigiu și refuz al soțului de a se radia dreptul său de proprietate din Registrul Bunurilor Imobile, de a recunoaște dreptul dvs. de proprietate asupra întregului apartament, cu achitarea doar a celor 2000 Euro investite de soț.........există hotărâri judecătorești în acest sens (practică judiciară).........partea... mai detaliat apartamentului, procurată din sursele dvs. care constituie proprietate personală a Dvs. ca soție, obținute până la căsătorie sau din moștenire, va fi recunoscută ca proprietate personală a Dvs...........respectiv, într-un proces de partaj, este evident că soluția legală trebuie să fie ca Dvs. să compensați doar cele investite de soț - 2000 euro.......iar apartamentul în întregime va fi recunoscut ca proprietate personală a dvs..........

10 march 2022
  • Advocate

suma de bani obținută de dvs. din vânzarea apartamentului obținut prin moștenire, în raport cu soțul dvs., reprezintă proprietate personală a dvs. dar nu proprietate comună în devălmășie............respectiv, bunul obținut cu această sumă de bani proprietate personală a DVS. urmează aceeași soartă juridică ca a banilor dvs investiți, adică, reprezintă... mai detaliat proprietate personală a DVS., ceea ce va fi luat în considerare în caz de litigiu.............

10 march 2022