Reabilitarea

03 january 2019 48

Bună ziua. Vreau să adresez și eu o întrebare. După 3 ani de zile în care am figurat ca bănuit, învinuit, într-un dosar penal, am primit recent o citație în care este menționat că în baza art 275 pct. 3 s-a dispus scoaterea mea de sub urmărire penală. Întrebararea mea este, care ar fi acțiunile mele, pentru pedepsirea incompetenților și reabilitării mele. În 3 ani am pierdut multă sănătate? Mulțumesc frumos.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Sunteti in drept sa depuneti o cerere de chemare in judecata impotriva statului, cu solicitarea de a va fi compensat prejudiciul material si cel moral.
Vedeti aici Legea care descrie procedura in aceste cazuri: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311618

03 january 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Referitor la "reabilitare" - Dvs va considerati reabilitat de drept, adica nu trebuie sa fie intreprins ceva pentru a va considera reabilitat.

03 january 2019