Recalcularea la salariu. Refuz

11 january 2019 57

Bună ziua. Aș vrea să știu unde mă pot adresa în cazul în care mi se refuză să mi se facă recalcularea la vechimea în muncă. În luna noiembrie am făcut 10 ani de când sunt angajată. La contabilitate mi s-a refuzat să-mi facă recalcularea motivând că nu sunt alocați bani pentru asta și că vor începe să ofere procentul pentru stagiu începând cu ianuarie a.c. De ce sunt limitată în drepturi de a primi banii binemeritați pentru 2 luni din anul 2018?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Lilia,
Lipsa mijloacelor bănești nu constituie un argument pentru a vă refuza, ci doar un pretex pentru a nu-i achitat.
Sunteți în drept să vă adresați în instanța de judecată și să solicitați inclusiv dobânda de întârziere pentru diferența de sumă ce trebuie să o achite.

11 january 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Ar fi bine sa oferiti mai mlte detalii, pentru a putea sa va oferim un raspuns mai exact: in ce functie sunteti, de ce considerati ca trebuia sa primiti bani suplimentari pentru 2 luni din anul 2018- pt ca nu v-au fost achitate 2 luni,... mai detaliat sau pt ca considerati ca trebuia in surplus sa va plateasca doua salarii?

13 january 2019