Recalcularea pensiei

11 january 2019 100

Buna ziua. Tata meu a activat in MAI timp de 25 de ani, s-a pensionat la varsta de 47 de ani cu vechime in munca de 28 ani (3 ani armata). Pe durata activitatii sale, a lucrat 5 ani in izolatorul de detentie prozivorie al IP Soldanesti. In momentul in care s-a hotarat sa iasa la pensie, acesti 5 ani ar fi trebuit sa i se calculeze cu raportul de 1:2, potrivit pct. 7 lit. g) si pct. 8 lit. d) din Hotarirea Guvernului nr. 78 din 21 februarie 1994 "Cu privire la calcularea vechimii in munca si stabilirea de plata a pensiilor si indemnizatiilor militarilor". Odata ce s-a pensionat, acesti 5 ani de activitate in izolator i s-au calculat simplu cu raportul de 1:1 nu cum ar fi trebuit 1:2 asa cum scrie legea. Avem si cateva acte care dovedesc perioada in care a activat in acest izolator. De asemenea ne-am adresat si la CNAS cu o cerere pentru ai fi recalculati anii de munca insa de acolo am primit REFUZ. La momentul de fata avem vreo sansa de a da in judecata MAI pentru a-i fi recalculati inca o data ani de munca si sa-i fi recunoscuti cei 5 ani ca fiind 10 ani? Rezultatul si avantajul pentru el ar fi ca ar castiga inca 5 ani de staj la cei 28 si iar fi recalculat tototata si % de pensie. Astept raspunsul Dvs. Multumesc, o zi buina!!!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Trebuie să depuneți o nouă cerere la CNAS privind recalcularea pensiei, iar refuzul să-l contestați în instanță.

15 january 2019