Recalcularea pensiei

08 march 2019 130

Buna ziua. As vrea sa aflu unde pot sa ma adresez pentru recalcularea pensiei, daca tatal meu este sigur ca nu i-a fost calculata corect. Doamna de la oficiu i-a spus ca poate sa se inteleaga in privinta pensiei, adica a dat de inteles ca doreste sa-i dea mita ca sa-i influenteze la valoarea pensiei. Tata nu a fost la ea si acum cand a fost sa vada ce pensie o sa aiba, doamna a zpus ca nu ti-i rusine sa vrei o pensie mai mare, ca mama mea a fost contabila si primeste mai putin? Este clar de ce o avut asa atitudine doamna si credem ca nu a pus asa cum trebuie, desi din start a spus ca o sa aiba pensie foarte buna dupa datele din calculator. Ce putem face si unde sa ne adresam ? Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În calitate de organ de control ale oficiilor teritoriale, vine sediul central al CNAS.
În acest sens depu eți repetat o cerere pentru efectuarea controlului repetat http://www.cnas.md/tabview.php?l=ro&idc=534&t=/Pensii/Pensie-pentru-limita-de-virsta

08 march 2019