Recalcularea pensiei de la 01.01.2019

31 january 2019 63

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Mama mea a iesit la pensie anticipat in anul 1997 (pensie acordata celor ce aveau 3 copii), dar a mai activat in campul muncii dupa pensionare inca 18 ani si 3 luni pana in 2015. Din 2016 a incetat activitatatea si a ramas cu pensia de 1.600 lei. In 2016 a decedat tatal si mama a trecut la pensia de urmas cu 1.990 lei. Intreabarea mea este daca ea se incadreaza la recalcularea pensiei conform legislatiei in vigoare "începând cu 1 ianuarie 2019, vor fi reexaminate pensiile beneficiarilor, care și-au stabilit pensia până la data de 01 ianuarie 1999 și au un stagiu de la 15 ani realizat după stabilirea dreptului la pensie, iar de la 1 ianuarie 2020, pentru cei care au un stagiu de cotizare de până la 15 ani"? Va multumesc frumos!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Pentru a fi efectuat un recalcul, sai a fi informat mai în detaliu, vă îndemn să vă adresați cu o cerere către Casa Națională de Asigurări Sociale, poate chiar la sediul central
http://www.cnas.md/pageview.php?l=ro&idc=424&t=/Contacte/Audienta
Sunt calcule și situații specifice domeniului, la care puțini cine va putea oferi un raspuns.

31 january 2019