Recalculul efectuat a constatat ca am achitat cu 23.000 de lei mai mult, dar nu-mi intorc acesti bani

28 november 2021 60

Buna ziua! Daca nu doresc sa am avocat din oficiu in sedinta judecatii, la examinarea cererii depuse de mine in privinta recalculelor serviciilor comunale, sedinta judecatii poate avea loc? Si daca eu i-am dat procura surorii, ea poate participa in sedinta judecatii si sa-mi apere interesele, adica sa ia cuvantul? E nevoie de prezenta mea sau nu in aceasta situatie? Daca paratul nu se prezinta in instanta, de cate ori se amana sedinta? Dupa recalculul la serviciile de apa calda si rece, APLP a constatat ca am platit 23 de mii de lei in plus, dar nu-mi intorc acesti bani, ii tin la ei cu titlu de avans, dar pe bonul de plata nu arata nimic. Vreau sa stiu unde sunt acesti bani: la APLP sau la Apa Canal si de ce trebue sa stea in avans la ei si nu-i intorc?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna d-na Mariana, DVS sunteți în drept să refuzați de avocatul din oficiu, sora nu are dreptul să participe în instanță, ca reprezentat. DVS trebue să depuneți o cerere la APLP cu indicarea în ce bază ei păstraeză banii la ei și din ce cauză un sunt restituiți DVS.

30 november 2021

Buna dimineata dl Mihai!
Va multumesc pentru raspuns.
Va doresc numai bine,sanatate.
Cu stima si respect,Marina.

01 december 2021