Recent am împlinit 18 ani, stau cu tata, deoarece mama este plecată in Anglia la muncă

20 august 2020 17

Bună ziua. Două luni în urmă am împlinit 18 ani. Stau cu tata, deoarece mama este plecată in Anglia ca să muncească. Eu cu tata nu avem o relație prea bună, dacă ar fi fost după mine, demult aș fi plecat de acasă, dar știam ca o să fac probleme și nu-mi doream acest lucru. De abia așteptam sa împlinesc 18 ani. Întrebarea mea este: acum că sunt majoră, el mai are vreun drept, orice drept, asupra mea?! Vreau să plec de Crăciun la mama. Tata mă poate opri?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Odata cu implinirea majoratului obtineti si capacitatea deplina de exercitiu, deci, puteti pleca, activa unde doriti.

11 september 2020