Recipisa

19 june 2018 483

Bună ziua. Recipisa trebuie să fie scrisă obligatoriu de cel care ia banii cu împrumut? Trebuie o recipisă să fie înregistrată la notar și sunt nevoie de martori atunci când se semnează de către ambele părți într-o recipisă?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,
De fapt recipisa reprezintă in sine un contract de împrumut!
Dacă are forma unui înscris olograf ar fi cazul sa fie întocmit personal de cel împrumutat și semnat atât de cel împrumutat cât și de împrumutător. Chiar dacă recipisa e semnata doar de împrumutat aceasta este valabilă.
Contează ca recipisa sa conțină... mai detaliat datele de identificare ale ambelor părți contractante.
Recipisa nu se înregistrează la notar.
Dacă doriți puteți încheia un contract de împrumut autentificat notarial.
Este la discreția părților chestiunea privind asistarea unor martori la încheierea contractului și momentul transmiterii banilor. În atare circumstanțe ar fi cazul sa luați câte o declarație notarială de la fiecare martor prin care confirma ce a văzut și semnează pentru declarațiile sale. Aceste declarații pot fi folosite ca proba într-o eventuală cauză civilă.

19 june 2018