Recipisă/gaj

16 march 2022 89

Bună ziua. O persoană dorește să ia cu împrumut o sumă de bani. Putem să facem o recipisa, ca în cazul în care nu-mi întoarce banii într-un termen anumit, să primesc cu totlu de recompensă un lot de pământ deținut de acea persoană?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Nadejda, eu vă propun să acceptați prin recipisă banii. În afară de acesta, DVS să faceți rost de documentele în originar pe lotul de teren, anume documentele originare și nu în copii. Altfel, DVS riscați să fiți trecută pe sfoară. Dacă o să încerce să vă convină, că o... mai detaliat să fie tot OK și o să vă prezinte documentele în copii, persoana dată e un escroc. Nadejda să nu credeți pe persoana, care o să încerce să facă tranzacția pe documente în copii. Eu sunt disponibil să discutăm chestiunea dată pe viber de pe telefonul +37368669950.

16 march 2022
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
dacă e să mergeți pe așa speță, urmează să treceți cu vederea comentariul prostes de mai sus,
în orice caz, actele ce includ tranzacții sau alte forme de dispoziție în privința bunurilor imobile se fac doar la notar, care v-a verifica veridicitatea datelor.
astfel, de întocmește un contract de împrumut și gaj... mai detaliat (formatul pe care o face și banca) care se înrtegistrează obligatoriu la cadastru, astfel terenul v-a afi supus unei interdicții în folosul dumneavoatră, dacă persoana nu execută obligația de restituire a sumei, în contrac de gaj introduceți formula de executare astfel, o să obțineți în linii generale cele scontate, un înscris simplu ne autentificat notarial nu are valoare la gaj, doar recipisa de împrumut, care o să vă direcționeze pentru încasare forțată a sumei datoriei prin judecată.

Informația este una preeliminară cu titlu de opinie pe marginea subiectului

17 march 2022