Reconstrucția șurei din lemn în construcție capitală

05 may 2020 153

Ca parte din moștenire de la părinți am primit o șură din lemn care este situată direct pe hotarul cu vecinul, care la fel are pe terenul său o șură din lemn cu peretele din mijloc comun. Deoarece sta să se năruiască, am hotărât să reconstruiesc încăperea respectivă, dar vecinul nu a dorit la acel moment sa facem acest lucru în comun. Am fost nevoita sa suport singura cheltuelele pentru construcția gardului dintre noi si a peretelui comun. Acest perete comun cladit de mine din piatra se află pe terenul meu.
Dacă vecinul se apuca acum de reconstrucția incăperii de pe terenul lui, trebue sa-si cladeasca peretele lui? Eu nu sunt de acord sa foloseasca acel perete construit de mine. Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Vecinii urmează să participe în comun la cheltuielile ce țin de perete care îi despart, astfel dacă acesta va miza pe existența peretelui ridicat de dvs, sunteți în drept să-i nesolicitați jumate din cheltuielile efectuate printr-o cerere prealabilă.

In cazul in care va refuza puteți să-l înaintați în instanța de... mai detaliat judecată.

06 may 2020