Recuperare datorii

11 july 2021 72

Buna ziua. Am dat bani cu imprumut unei persoane, care a scris o recipisa in care s-a obligat sa intoarca imprumutul in timp de o luna. Au trecut, insa, aproape 3 ani si nu a intors nimic din suma imprumutata (15.000 lei). In acest timp, am dat debitorul in judecata si am castigat procesul, dar banii nu i-am vazut. Am transmis titlul executoriu unui executor, insa nu vedem niciun rezultat. Executorul e nemultumit ca-l deranjam cu prea multe intrebari, dar am impresia ca nu se face nimic. Intrebarea mea este ce putem face ca sa recuperam banii? Sau unde ne putem adresa pentru a ni se face dreptate? Chiar nu exista lege pentru asa escroci? Daca executorii nu-si fac lucrul, unde ne putem adresa?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Ana,

Puteti sa depuneti o plingerea la politie pe escrocherie. Cred că după aceasta persoana care a luat imprumult o sa fie mai receptivă în ceea ce ține de restituirea datoriei.

O zi buna!

11 july 2021