Recuperare permis de conducere

17 november 2018 272

Bună! În septembrie 2018 mi-a fost suspendat permisul pe 2 ani cu amenda 17.500 lei. La ședințe nu m-am prezentat, am primit hotărârea acasă. Este deja 17 noiembrie și nu am niciun bon cu care să achit amenda. La recuperarea permisului se vor aplica condițiile legii actuale sau ale legii din 14 decembrie 2018?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

La ce articol și cod va referiți?

17 november 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Legea 138 care va intra in vigoare la 14.12.2018, se refera in special la modul de redobandire a permislui in cazul ANULARII acestuia.
Pentru o serie de contraventii pedeapsa nu va mai fi PRIVAREA de dreptul de a conduce, dar va fi anularea acestui drept.
Consecinta va fi ca pentru redobandirea permisului... mai detaliat anulat, persoana va trebui din nou sa dea examenele auto.
In rest, daca ai fost privat de dreptul de a conduce, vor fi in continuare aplicabile prevederile pct. 40 din Hotararea Guvernului nr. 1452/2007 - http://lex.justice.md/md/326614/

18 november 2018