Recuperarea banilor investiti intr-un imobil care nu a fost construit

02 september 2020 74

Buna ziua! Anul trecut am achitat pentru un imobil care urma sa fie dat in exploatare in decembrie 2020. Compania imobiliara urma sa ma anunte despre mersul lucrarilor. La un an distanta am aflat informatii potrivit carora compania a fost actionata in judecata pentru ca a obtinut ilegal autorizatia de constructie si a pierdut judecata. Respectiv am scris o cerere de reziliere a contractului. In contract este specificat ca prestatorul este obligat sa restituie suma in 30 de zile, dar ei mi-au spus ca imi o vor restitu banii in 180 de zile. Cum as putea urgenta acest proces? Ce demersuri trebuie sa fac in acest caz? O sesizare la agentia pentru protectia consumatorului ar urgenta procesul? Sau sa actionez in judecata? Puteti sa imi recomandati un avocat in acest sens?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Larisa,

Odată ce în contract este indicat un termen el urmează a fi respectat de către părțile contractante. Astfel, dacă în termen de 30 de zile nu vă este restituită sumă, depuneți o acțiune in judecată.

04 september 2020
Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Larisa, bună ziua!

În primul rând urmează de văzut și analizat cererea de reziliere. În cazul în care aceasta este OK, și nu vă sunt restituiți banii în termen, urmează să vă adresați în instanța de judecată cu o acțiune în constatare a rezoluțiunii contractului. Mai mult, pentru toată perioada în... mai detaliat care nu vă restituie banii, sunteți în drept să solicitați plata unei penalități în mărime de 2% din suma achitată pentru fiecare zi de întârziere.

În caz de careva neclarități, mă puteți contacta la numărul de telefon din profil.

04 september 2020