Recuperarea bunului casat

08 may 2023 11

Bună ziua. Într-o instituție de stat cu profil medical în anul 2019 a fost rebutat (casat) un aparat medical. Chiar în acel an, fostul director al instituției a luat acel aparat rebutat, care încă părea să funcționeze și l-a transportat la un alt spital pentru a fi utilizat acolo, fără să aibă vreun temei legal. Pur și simplu l-a luat și l-a dus. Actualul director a descoperit recent că acest aparat rebutat lipsește total din depozit și dorește să-l recupereze. Ce acțiuni legale trebuie întreprinse și mai are rost să se acționeze în sensul recuperării unui bun rebutat (casat), adică mai poate fi recuperata contravaloarea lui? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Eduard, ce înseamnă aparat rebut sau casat, adică aparat la care a trecut tremenul de prescripție, adică să fie folosit. Acest aparat la ziua de astăzi nu are preți. Dacă lipsește aparatul, sunteți în drept să depuneți o sesizare pa poliție, dar vă garantezi, că poliția n-o să întreprindă... mai detaliat nici-o acțiune pentru a fi găsit.

09 may 2023