Recuperarea datoriei in instanta fara prezenta mea

15 january 2021 40

Buna ziua. As dori sa ma adresez in instanta pentru recuperarea unor datorii, dar nu am posibilitatea sa ma prezint la sedinte deoarece locuiesc peste hotare. Datoria este pentru arenda unui imobil in Chisinau, cu contract, si servicii comunale neachitate. Este posibil sa fiu reprezentat de un avocat sau/si o alta persoana, fara prezenta mea fizica in instanta? Mai ales ca debitorul se afla peste hotare si nu este clar de cate ori va fi amanata sedinta?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In cazul lipsei dumneavoastră, cu Siguranță puteți fi reprezentat de un avocat, care va cura întreaga procedură sau doar parțial, totul depinde de necesitățile dum eavoastra și înțelegerea cu avocatul in cauză.
La caz fiind necesar de identificat inclusiv posibilitatea de executare a hotărârii de incasare a sumei.

15 january 2021

Multumesc

15 january 2021