Recuperarea datoriilor la chirie pe timp de pandemie

15 january 2021 22

Buna ziua. Am un imobil in Chisinau, dat in chirie cu contract. Persoana care il inchiriaza a plecat peste hotare si a cazat acolo fara stirea mea o ruda de a sa. Acesta deja de cateva luni nu achita nici chiria, nici serviciile comunale. Sunt careva prevederi in aceasta perioada care nu permit rezilierea contractului de locatiune din motivul datoriilor? Sau alte prevederi care nu ar permite adresarea in instanta pentru recuperarea datoriilor?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu sunt prevederi care ar jnterzice aceste acțiuni, ne respectarea condițiilor constituie temei de revoluție a contractului, inclusiv incasarea oblitiilor pecuniare.

16 january 2021