Recuzarea judecatii

24 december 2019 97

Buna ziua. Sunt parte vatamata intr-o cauza penala (furt). Au avut loc trei sedinte de judecata, dintre care m-am prezentat numai la prima, iar pentru urmatoarele am scris cerere in instanta sa fie amanate si motivele neprezentarii, dar acestea au avut loc fara prezenta mea. Pot cere recuzarea organelor de urmarirea penala, procurorului, judecatorului din motiv ca nu sunt informata despre progresul dosarului, nici la o intrebare adresata in procuratura sau la organele de urmarirea penala nu mi se da niciun raspuns si dovezile pe care le am si le declar nu se accepta, de la depunerea plangerii nu am nicio informatie despre cauza? Daca da, atunci in ce mod si unde pot depune cererea, daca ma aflu in afara tarii? Multumesc.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Cererea de recuzare a judecatorului sau a procurorului trebuie sa o depuneti la instanta de judecata care judeca cauza penala. De exemplu prin trimitere postala. Cererea trebuie sa fie motivata si intemeiata pe lege. Vedeti mai jos ce prevede legea ca temeiuri pentru care se poate... mai detaliat solicita recuzarea judecatorului sau a procurorului:
1) dacă el personal, soţul său, ascendenţii ori descendenţii lor, fraţii sau surorile şi copiii acestora, afinii şi persoanele devenite prin înfiere, potrivit legii, astfel de rude, precum şi alte rude ale lui, sînt direct sau indirect interesate în proces;
2) dacă el este parte vătămată sau reprezentant al ei, parte civilă, parte civilmente responsabilă, soţ sau rudă cu vreuna din aceste persoane ori cu reprezentantul lor, soţ sau rudă cu învinuitul, inculpatul în proces ori cu apărătorul acestuia;
3) dacă a participat în acest proces în calitate de martor, expert, specialist, interpret, traducător, grefier, persoană care a efectuat urmărirea penală, procuror, judecător de instrucţie, apărător, reprezentant legal al învinuitului, inculpatului, reprezentant al părţii vătămate, părţii civile sau părţii civilmente responsabile;
4) dacă a efectuat o cercetare sau un control administrativ al circumstanţelor cauzei sau a participat la adoptarea unei hotărîri referitoare la această cauză în orice organ obştesc sau de stat;
5) dacă el a luat în această cauză hotărîri anterioare judecăţii în care şi-a expus opinia asupra vinovăţiei sau nevinovăţiei inculpatului;
6) dacă există alte circumstanţe care pun la îndoială rezonabilă imparţialitatea judecătorului.
---------------------------------------------
Nu puteti solicita recuzarea organului de urmarire penala.
--------------------------------------------
Faptul ca nu sunteti informata despre progresul dosarului si nu vi se da raspunsuri - probabil NU constituie un motiv intemeiat pentru a cere recuzarea.
Probele trebuie sa le prezentati instantei de judecata, in cadrul sedintei de judecata.

24 december 2019
  • Legal consultant

D-na Lilia, dl. Silviu a făcut trimitere la lege, eu am să vă orientez la art. 33 CPP.

05 january 2020