Recuzarea judecătorului

17 february 2023 29

Bună. În ședința de judecată am depus referință la acțiunea înaintată privind incasarea unei sume, iar reclamantul a cerut termen pentru a examina referința. După admiterea demersului de acordare a termenului solicitat, judecătorul a comunicat că dacă până la următoarea ședință nu ajungem cu cealaltă parte in proces la numitor comun, ”nu doar că vom pierde procesul, dar vom achita și alte prejudicii considerabile”, respectiv din start a comunicat poziția pe care o are în procesul civil. În această situație, pot înainta cerere de recuzare dacă opinia menționată a fost exprimată verbal de judecător (nu țin minte dacă ședința se înregistra)?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Elena.
Puteţi înainta o cerere de recuzare.
În cazul dumneavoastră, invocaţi prevederile art. 50 alin.(1) lit. d) cod procedură civilă.
dar asiguraţi-vă cu probe, solicitaţi iniţial înregistrarea şedinţei.

Articolul 50. Temeiurile de recuzare a judecătorului

(1) Judecătorul care judecă cauza urmează a fi recuzat dacă:
d) şi-a expus opinia asupra cauzei care se... mai detaliat judecă;

17 february 2023